|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Security Alarm Host |
| Function: | Networked |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


| Model | EN-5500ET |
| Description | 6 Zone Voice Evacuation Amplifier |
| Rated Power Output | 500W |
| Fireman Microphone | 5Mv, 600Ω |
| Line 1-2 Inputs | 385mV, 10kΩbalanced Combo |
| Line 3-6 Inputs | 350mV, 10kΩ, RCA |
| Frequency Response | 80Hz~20kHz |
| THD | <1% at RMS,1KHz |
| S/N Ratio | >70dB |
| Speaker Output | 100V AB 8 zone speaker outputs |
| REC Output | 200mV |
| Control Input & Output | 8 programmable control inputs: Max 3.3V (voltage mode) or 0V closed contact 8 programmable control outputs: 0V closed contact; Control output for fault & EVAC: 0V closed contact; Reset control input: 0V closed contact |
| Voice Message | MP3 or WMA format, two separate players of SD card with protection cover, programmable voice message up to 255, 10 years valid |
| Event Record | HEX format, Hard Flash memory, events up to 1000 records, 10 years valid |
| Operation Environment | Operation Temp: +5ºC ~ +40ºC; Store Temp: -20ºC ~ +70ºC; Operation Humidity: <95% |
| Power Consumption | 600W |
| Power Supply | AC230V or 115V & DC24V battery inputs, 50-60HZ |
| AC Fuse | 250V/6.3A, slow type and restorable fuse |
| Dimension | 484(W)×132(H)×449(D) mm |
| Weight | 24kg |

| Model | EN-5500TM |
| Description | Voice Alarm Remote Microphone (Touch Screen) |
| Power Consumption | 3W |
| Zone Capacity | 120 Zones |
| System Capacity | 32 Remote microphones |
| Line Inputs | 350mV, 10kOhms |
| Mic Input | 5mV, 600Ohms |
| Frequency Response | 80Hz~16kHz |
| THD | <1% at RMS,1KHz |
| S/N Ratio | >70dB |
| Operating Temp | -20ºC to +70ºC |
| Power Supply | DC24V, ±20% |
| Humidity | <95% no condensation |
| Dimension | 256(W)×149(H)×52(D) mm |
| Weight | 1.5kg |








Our Service:
1.Products design: we will help our customers to design the full products line .
2.Quality Stability : we assure the quality stability ,once there is quality problem happen, we will withdraw the cargoes unconditionally .
3.pre-production sample confirmation-after get customers 30% deposit . within 7 days we will provide pre-production sample to customers for confirmation before mass production.
4.Quick and intimate service: quickly provide all the files which necessary for handling enrtrance formalities;assist our customers to make certificate
5.On time delivery : for the first order ,we can ship within 25 days ,and for the repeated orders ,15 days in need .
6.Protect our customers privacy of ingredient and market information :
making usre that for the same our brand of products,in each country ,we only sell to one customer.

Q1: What is our warranty for your products ?
We have three-year warranty of our product.
Q2: If I need a sample, how can I get it ?
If you need some samples to test,we can make as per your request. You should pay for the transportation freight of samples and our samples cost,Samples cost could be refundable after you place the order.
Q3: Can I print my logo on the product?
Yes.If you need,please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q4: What about the quality of the products?
We are ensure 100% quality of product before ship to customers. We check and test every products one by one
Q5: How about the delivery time?
For sample: 10-15 days
For order: 30-45 days